Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

15min.lt: įsigyti planuotame name Šilutėje apgyvendinti globotiniai ujami iš miesto

Publikuota: 2019 gruodžio 19 Kategorija: Aktualijos, Iš'spaudos, Šilutėje

M. Vizbaro, 15min.lt, nuotr.M. Vizbaro, 15min.lt, nuotr.

„Kartą jie jau neteko namų, tikiuosi, sveikas protas nugalės“, – sako Šilutės rajono Saugų vaikų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis. Nerimą sukėlė žinia dėl viename Šilutės name gyvenančios šeimynos – aštuonių globos namų auklėtinių, kurie įgyvendinant globos namų pertvarką čia apgyvendinti prieš gerus metus. Savo namais šią vietą pradėję vadinti vaikai vylėsi čia ir likti, tačiau Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis įsitikinęs, kad jiems bus geriau už miesto, kur vaikų nereikės vežioti į ugdymo įstaigas.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

Jau metus saugiai ir šiltai įsikūrę nuosavame name su šiltnamiu ir sūpynėmis kieme vaikai šią vietą jau ėmė vadinti savo namais. Savininkas išnuomoti savo namą sutiko su sąlyga, jog šis bus nupirktas, tačiau jį pasiekė žinia, jog Šilutės rajono savivaldybė sutarties laikytis neketina ir vaikus kels už miesto.

„Buvau pas merą ir jis man tiesiai pasakė: „Nepirksim, kaime statysim namus vaikams ir socialinius būstus“. Manau, kad galimai kažkas pasiskundė ir nebenorima pirkti namo, siekiant, kad vaikai nebūtų kaimynystėje. Visgi, skundės ar ne, mero nuostata tokia, kad iškraustyti vaikus į kaimą. Nuomos sutartis baigiasi sausio pradžioje. Sudarėme sutartį, pagal kurią įsipareigojo praėjus 15 mėnesių nuo nuomos pradžios nupirkti namą, o nenupirkus sumokėti 5 740 eurų baudą. Už namą pagal projektą mokama Europos Sąjungos lėšomis. Tai kur čia esmė? Kodėl atsisakoma pinigų, o savivaldybė mokės baudą?“, – retoriškai klausė namo Šilutėje savininkas Benediktas Degutis. Jo teigimu, meras pritarimą rado taryboje, dauguma tokiam jo sprendimui pritaria.

Namą buvo sutarta nupirkti už 82 000 eurų. 1988 metais statytame name yra penki kambariai, kieme – ūkinis, trys garažai, pavėsinė, sūpynės.

B.Degutis sako pasijutęs apgautas. Kol kas su juo savivaldybė nesusisiekė, tad koks bus galutinis sprendimas, lieka neaišku. Savininkas linkęs pratęsti nuomos bei pirkimo-pardavimo sutartis.

„Jei ne, tegul už netesybas moka pinigus ir pratęsime nuomos sutartį. Negali vienas meras savivaldžiauti, sutartys turi būti vykdomos. Koks interesas statyti kaime?“, – svarstė B.Degutis.

Įgyvendinant globos namų pertvarką vaikai iš Saugų globos namų buvo perkelti į tris vietas – viena šeimyna gyvena Šilutės rajone, Pagryniuose, kita Švėkšnoje, trečioji – minėtame name Šilutėje. Pirkti minėtą namą pritarė sudaryta komisija, vertinusi turto tinkamumą vaikų gyvenimo sąlygoms.

Tikisi, kad nugalės sveikas protas

Saugų globos namų direktorius Eugenijus Judeikis viliasi, kad šioje situacijoje nugalės sveikas protas

„Manyčiau, kad tai kol kas dar nėra problema. Sutartis yra iki sausio 5 dienos, tikiuosi, kad bus išspręsta. Svarbiausia, kad vaikai vėl nebūtų mėtomi. Jie neteko šeimos, buvo instituciniuose, dabar – bendruomenės namučiuose. Ketvirtadienį yra rajono tarybos posėdis, į kurį vykstu. Tikiuosi, viskas išsispręs, sveikas protas nugalės“, – anksčiau kalbėjo E.Judeikis.

Jo teigimu, įsigyti šį namą iš savivaldybės nereikia nė cento. Šį projektą turėtų finansuoti projektų valdymo agentūra. Ji yra gavusi adresus ketinamų įsigyti namų, objektai buvo patvirtinti.

„Buvo komisija, kuri ieškojo tinkamų namų, kad atitiktų globos, higienos, projektinius reikalavimus. Derėtasi, buvo pakankamai ilga situacija. Nė vienas iš atrinktų nuomininkų dėl tam tikrų stereotipų apie vaikus nesutiko pasirašyti tik nuomos sutartis, baimindamiesi, kad vaikai nuniokos namą. Administracijos direktorius (Sigitas Šeputis, dabar vicemeras, – red. past.) pasirašė pasižadėjimą, preliminarias sutartis, tai tikiuosi, kad sveikas protas nugalės, nebus mėtomi vaikai, kurie tuos namus laiko savo namais ir sako: „Tai mūsų namai, nenorim niekur keltis“. Savivaldybė teigia, kad buvo pažeisti tam tikri nekilnojamojo turto įstatymo niuansai, taip, jie kažkiek teisūs, bet situacija neeilinė – kalbame apie vaikus, kurie kartą jau neteko šeimos ir staiga vėl turėtų kažkur kraustytis. Kiek žinau, agentūra prieš, kad kažkas būtų keičiama“, – anksčiau pasakojo globos namų vadovas.

Nori iškelti už miesto

Visgi po ketvirtadienį įvykusio susitikimo E.Judeikis liko nusivylęs. Meras išreiškė poziciją, jog namas nebus perkamas, o vaikams bus ieškoma kitos vietos rajone.

„Mano pozicija ieškoti tinkamos vietos seniūnijose, Žemaičių Naumiestyje, Katyčiuose ar panašiai. Ten yra mokykla, darželiai, nereiktų vaikų vežioti, kaip dabar. Kol kas nuoma bus pratęsta pusei metų“, – sakė Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis. Jis teigia jokių sutarčių dėl namo pirkimo nematęs. Meras tikino, jog daromas patikrinimas, kas gi priėmė tokį sprendimą dėl namo pirkimo, esą buvo galima pasirašyti tik dėl nuomos, bet ne dėl įsigijimo, tam reikia ir tarybos sprendimo.

V.Laurinaičio teigimu, už ES lėšas savivaldybė gali tiek pirkti tinkamą būstą kitoje vietoje, tiek jį statyti.

„Vaikui koks skirtumas, ar toje vietoje, ar kitoje. Svarbu būtų geros ir kokybiškos sąlygos. Jie buvo pripratę ir Sauguose, į šeimynas irgi nenorėjo važiuoti“, – kalbėjo meras.

Vaikų globos namų vadovas E.Judeikis neslėpė – dėl tokios pozicijos be galo liūdna.

„Labai liūdna. Meras vis kartojo, kad artėja šventės. Vaikams visiškai jokios šventės po tokių žodžių. Kažkoks užsispyrimas nepirkt tam tikro namo. Apgailestauju, bet turiu viltį, kad sveikas protas nugalės. Svarbiausia, galvočiau, yra vaikai. Keisčiausias motyvas, kad mieste negali jie būti. Vaikams reikės keisti mokyklas, darželius, tai vėlgi bus didžiulis stresas. Sutikim, žmogus keiti darbo vietą ir patiri stresą, o ką kabėti, kai vaikui reikia pakeisti gyvenamąją vietą, ugdymo įstaigą, palikti draugus“, – apgailestavo E.Judeikis.

Jurgita Andriejauskaitė, 15min.lt

5 skaitytojų komentarai
šilutiškis kaimynas 2019 gruodžio 20d., 07:0378.57.211.246
Vaikai kaip vaikai, bet namas nepritaikytas vaikams gyventi. Straipsnis – į vienus vartus. Žurnalistė nebuvo vietoje ir rašo ,,iš lubų”.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 12 Thumb down 13

Atsakyti

manau 2019 gruodžio 20d., 13:2082.135.141.45
Klausyk E. Judeiki, ar klausė kaimyno Algimanto Kuskio ir jo šeimos, kai tuos vaikus atkraustė į šalia esantį namą ? Per daug įsijautei ir vaidini čia geredarį gelbėtoją.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 12 Thumb down 12

Atsakyti

Susidomėjęs 2019 gruodžio 20d., 13:2989.116.143.39
Pagryniuose tas pats tikrai super idėja perkraustyti į kaimus ir mokyklos neužsidarinės ir kaimai papilnės gyventojais
Ačiū merui

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 15 Thumb down 11

Atsakyti

stasys 2019 gruodžio 20d., 15:5878.62.16.44
Tai ką apie tokius vaikus išmano Meras, vicemeras,kažkokių tai komisijų nariai,rajono tarybos nariai.Klesti Šilutėje protekcionizmas, pirtelių susitarimai, atsakomybės nė už skatiką.

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 13 Thumb down 11

Atsakyti

stasiui 2019 gruodžio 21d., 17:2578.57.211.246
O kas tada išmano? Gal Degutis ir Judeikis geriausiai išmano ko reikia vaikams?

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 8 Thumb down 6

Atsakyti

Rašyti komentarą