Sekite mūsų naujienas feisbuke
Drabužiai iš gamtos
                             Saulės ir žemės energetika, UAB "Bera Lt", Lietuvininkų 30, Šilutė, tel. 8 645 42747                             

Pasmerktoms tapti parku kapinėms – kultūros paveldo saugikliai

Publikuota: 2019 kovo 14 Kategorija: Aktualijos, Šilutėje

www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.www.silutesetazinios.lt archyvo nuotr.

Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių kompleksas pripažintas regioninės reikšmės kultūros vertybe. Todėl Šilutės rajono savivaldybei gali tekti keisti šių kapinaičių pavertimo parku ir „pritaikymo miesto gyventojų ir svečių pažintiniams, bendravimo bei rekreacijos poreikiams“ planus.

Parama portalui „Šilutės ETA Žinios”, kad išliktų nepriklausomas

I

Sprendimą įtraukti Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių kompleksą į kultūros vertybių registrą, suteikiant apsaugą, kovo 12 d., buldozeriams dar gerai neįsibėgėjus, priėmė Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba.
Į kultūros vertybių registrą šios kapinaitės įtrauktos kovo 14 d.
Į Kultūros paveldo departamentą dėl kapinaitėms iškilusios grėsmės tapti parku dar praėjusiais metais kreipėsi Šilutės miesto visuomenininkai.

II

Apie rajono valdžios ketinimus paversti Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių kompleksą parku „Šilutės ETA Žinios“ rašė 2017 m. lapkričio 15 d. str. „ Ir kapinės taps parku…“
Vėliau projektas buvo šiek tiek pakeistas.

III

Registrų centro duomenimis, Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių kompleksas yra visai ne kapinės, o eilinė viešoji erdvė.
Būtent tai ir leido rajono savivaldybei siekti ES fondų pinigų šiai teritorijai sutvarkyti, pritaikant ją „miesto gyventojų ir svečių pažintiniams, bendravimo bei rekreacijos (atgaivos, poilsio – red. pastaba) poreikiams“.
Ir tik miesto visuomenininkai šiose kapinėse visą laiką matė kapines.
Tiesa, kapines čia matė ir rajono savivaldybės taryba, kai savo sprendimu patvirtino savivaldybės teritorijoje esančių kapinių sąrašą – Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinėms buvo suteiktas riboto laidojimo statusas.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad šį sprendimą savivaldybės taryba priėmė 2017-ųjų lapkričio 30 d., tai yra bent 15 dienų po to, kai miesto visuomenei buvo pristatyti Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių komplekso pavertimo parku projektiniai pasiūlymai.

IV

Asociacijos 'SOS Šilutės medžiai' nuotr.

Asociacijos 'SOS Šilutės medžiai' nuotr.

Daugiau nei prieš savaitę senosiose kapinaitėse, kurios, Registrų centro duomenimis, tėra viešoji erdvė, pasirodė rangovai.
Vadovaudamiesi parengtu ir užsakovo – savivaldybės administracijos patvirtintu projektu, jie mediniais kuoliukais pažymėjo būsimų takų ribas.
Sprendžiant iš tų kuoliukų išdėstymo kapinėse, naujieji takai suprojektuoti taip, kad vietomis eitų kiaurai medžius, o kai kur – net ir per kapelius.
Visuomenininkams, žinoma, tokie sprendimai ne prie širdies.
Takų išplanavimas ne itin gerą įspūdį paliko ir kapinaitėse neseniai apsilankiusiam Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojui Virgilijui Pozingiui.
O čia dar tas Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos sprendimas įtraukti šias kapinaites į kultūros vertybių registrą…

V

Šilutės evangelikų liuteronų senųjų kapinių komplekso pavertimo parku darbai turėtų būti pristabdyti.
Bent jau taip žada jau minėtasis V. Pozingis.
Anot jo, savivaldybės administracija dar kartą kviesis kapinių, kurios, Registrų centro duomenimis, tėra eilinė viešoji erdvė, sutvarkymo, pritaikant „miesto gyventojų ir svečių pažintiniams, bendravimo bei rekreacijos poreikiams“, projektą rengusios įmonės atstovus ir aiškinsis, kodėl suprojektuota būtent taip.
Savivaldybės administracija taip pat lauks išaiškinimo, ką ir kaip galima daryti į kultūros vertybių registrą įtrauktame objekte, ir žada prisitaikyti prie naujų reikalavimų.
Bent jau taip dabar kalba V. Pozingis.

VI

Planų paversti kapines parku savivaldybės administracija kol kas nesiruošia atsisakyti.

19 skaitytojų komentarų
SOS Šilutei 2019 kovo 14d., 13:5682.135.210.69
Argi neakivaizdu, kad lauras su savo kariauna nesusitvarko su ES projektais.Tai iš kapinių parkus nori paversti, šeimos skverą trinkelių aikšte paversti, tai visus medžius iškirsti ir naujų “meškerių” prisodinti ir t.t. Eikit žmonės sekmadienį į rinkimus ir uždėkit jiems “Saugiklį” nuo ES pinigų, tegul pabūna eiliniais tarybos nariais.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 23 Thumb down 19

Atsakyti

Re 2019 kovo 15d., 19:2084.15.185.45

Na, turėčiau dėl vieno punkto paprieštarauti, niekas nesiekė visų medžių iškirsti, o tik dalį, kuriuos nustatė atitinkama komisija bei specialistai. Galų gale ir nebuvo jokio tikslo visų medžių iškirsti nei prasmės. O be to, jau medžiai yra atsodinami. Galėsit eiti į kapines, ir deginti savo žvakutes ant tų 4 kapų, per kuriuos eina projektuojamas takas… nemačiau, kad per visus kapus eitų tas takas. Pats buvau nuėjęs ir pasižiūrėjau – tėra tik 4-5 kapai. Savaime aišku, gaila mūsų šito paveldo niokojimo, ir kad projektuotojai tarsi “iš lempos” nupylė tokį projektą, kuris turi ir privalo būti koreguojamas.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 7 Thumb down 10

Atsakyti

Ir ką jau čia vertinti, Valdel 2019 kovo 15d., 21:365.20.107.167

- pars ir įsirevertini. Na neturi tu nieko galų gale. O bet to taip pat. Savaime aišku. Pats.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 5

Na,Re, 2019 kovo 15d., 22:245.20.107.167

kad trūksta vienam šului vieno punkto, niekas nesiekia prieštaraut, juoblab jei jau taip nustatė atatinkama kam misija bei specylistai. Tikras tariamas tikslas čia, kurio nebuvo pradžių pradžios pradžioje atveda neišvengiamai, beabejo, dabar, galop į galų galą mūsių . Tėra tik 4 -pakako. V neraik. Užteks ir L.
-Re?
- Na, ne. Ačių. Čius…VL, adjos…45% projektuojas, “išlempę” jau tarsi per visas akis.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 8

manau 2019 kovo 14d., 14:5583.176.226.216

reikėjo straipsnio autoriui dalyvauti projekto svarstyme ir tada reikšti nepasitenkinimą. O kodėl ta koplyčia išoriškai baisi, apleista?( ne ką geriau ir viduje). Negi kultūros vertybė taip turi atrodyti tvarkingo šeimininko prižiūrima?

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 13 Thumb down 17

Atsakyti

mauna 2019 kovo 14d., 20:145.20.107.167

Berniukas pro šalį,
Srūva jau…na…na…
Ledų prožektrium
Plėtriai TT čiurkšlė,
Panos raminės tos
STT kamoroj stebis:
Pozoj tikro gražulio
Mūsmeris VL mačo
Jokerį varo ofsaitan

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 8

Atsakyti

Re 2019 kovo 15d., 11:4584.15.185.45
Visiškai pritariu. Tvarkingo šeimininko prižiūrima koplyčia turėtų būti visiškai kitokia. Mane domina ir dėl pačių kapų ir išlikusių tvorelių – negi jų negalima atstatyti, restauruoti ir sutvarkyti? Ką išvis nuveikė Šilutės gražinimo draugija per tuos metus, kai ji tik įsikūrė toje koplyčioje? Vaizdas tose, kapinėse – baisus. Dėl takų, kurie suprojektuoti per kapus, – tikrai esu kategoriškai prieš! Tai vandalizmas. Jei rengiamas projektas dėl kapinių sutvarkymo, esu kategoriškai prieš tokį kapinių tvarkymo būdą. Kapinės yra kapinės, parku nori paversti. Jei norite rasti būdą sutvarkyti kapines, koreguokit projektą, dar ką nors darykit, bet kapinių parku neverskit. Aišku, ten trūksta tos elementarios tvarkos ir kultūros labai, o ir turėtų būti pastatytos tvoros, atstatyti buvusius vartus ties koplyčia, galima ir šiek tiek trinkelių sakykim ties koplyčia sutvarkyti aplinką. Bet, čia yra kur kas labiau būtinas resrauratorių įsikišimas, kad būtų atstatyti vartai, ir kapinių tvorelės.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 6

Atsakyti

hm 2019 kovo 17d., 05:4078.62.29.169

rajone yra ne vienos kapinaitės,tuo pačiu ir maro,gal visas reikėtų atstatyti su tvorom?

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 1

Tikras 2019 kovo 14d., 20:2078.62.22.92
“Tikras meras” paims pjūkliuką ir neliks kapinaičių, galėsim šokti ir dainuoti

Svarstytinas. O kaip tu manai? Thumb up 13 Thumb down 14

Atsakyti

Roza 2019 kovo 15d., 08:2378.57.143.67
Jeigu ne “Gražinimo draugija” ir draugijos prašymu mero Laužiko ( iš mero fondo) skirtų lėšų stogo uždengimui,finansinės pagalbos iš Vokietijos ir Turizmo ir verslo mokyklos moksleivių pagalbos,koplytėlė būtų senai sugriuvusi, gi stovėjo be stogo. Dabar,net pačiame kapinių tvarkymo projekto pavadinime užfiksuotas melas,apgaulė -kokios moralės yra tie žmonės,apie kokias europines vertybes mes kalbame. Mes visi suprantame,kad reikia tvarkyti kapines,bet ne pradedant melu. Nei vienas visuomeninkų pasiūlymas, teiktas projekto pristatymo metu, nebuvo priimtas.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 25 Thumb down 5

Atsakyti

Re 2019 kovo 15d., 12:4084.15.185.45
Pritariu. Ir norėtųsi, kad projektas būtų koreguojamas, bet, kad čia takas eina pera keletą kapų, tokio projekto regėti nenorėčiau. Nepamiršk, – Algimantai Petravičiau uždegti žvakes antų kapų, kurias projekto rengėjai nori sunaikinti.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 12 Thumb down 1

Atsakyti

Valdel, 2019 kovo 15d., 21:505.20.107.167

gyvos akelės ne “antų” K.pūst į renoro taktą, bet į “tikro” blogo faktą, o regėjimai su būtais koregėjimais eina sau…su g..ais po g..ais “mūsų”.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 5

manau 2019 kovo 15d., 16:0890.140.139.246
nepakankamai aktyviai ir reikliai panaudos gavėjas “Šilutės gražinimo draugija” reikalavo iš Savivaldybės, iš to projekto rengėjų, gal reikėjo anksčiau imtis iniciatyvos informuoti visuomenę, žinau jūsų gretose specialistų, žinančių, kas galima, tokiose teritorijose, o kas ne. Bet dabar kaltinti nieko neverta, reikia kažkaip sustabdyti gaivališką kapinių ardymą ir mirusių ramybės drumstimą traktoriais per kapus. Tai nėra veiksmas prieš Savivaldybę, jos vadovus ar jų norus geriems darbams, bet planuojami veiksmai kapinėse, na sveiku protu nesuvokiami. Nežinau, kokia įmonė laimėjo konkursą kapinių “tvarkymui”, bet jos vadovas visiškas debilas, pasiuntęs ten darbininkus. Matyt jam pinigai svarbiau, negu sąžinė.

Patinkantis. Įvertink komentarą: Thumb up 11 Thumb down 3

Atsakyti

Tai yra veiksmas prieš veikėją, 2019 kovo 15d., 23:055.20.107.167

kurio vardas Lentpjūvė. O jeigu jo adresas Dariaus ir Girėno 1, kas galėtų paneigt kad tai žaliai sauvaldus sutapimas su vadovų planuojamu atsitraukimu gerais norais dar geresniems darbams, galimai, tikvos rot riais liausis siausti pagaliais Specialieji Tyrulių Tarnubiai.
-Etik matj, -nu negali būt ramia!
-O būtent: P I N I G A I P I R M A
Ką ves ta, kava per savaitę, žiū-rėk kai sąžinė MB paibeliui pabels: tai kam č i a stovėjai TU po tuo medžiu su Anubio tikro pinigais kurio d a b a r seniai nebėr tarp mūsų.

Nemėgstamas. Įvertink komentarą: Thumb up 4 Thumb down 7

Atsakyti

to Manau 2019 kovo 16d., 13:1586.100.48.105

Dėl įmonės. Įmonė gavo projektą ir pagal GPS taškus atgairiavo. Manau ir jie nustebo kas jų laukia.

Įvertink komentarą: Thumb up 3 Thumb down 0

Atsakyti

manau, 2019 kovo 17d., 06:0878.60.133.157

aišku kas jų laukia – fiasko dar nepradėjus kapų ardyti. Bet keista tik tai, kad kažkokia įmonė ne laimi Savivaldybės konkursą, o kaip išsireiškėte -gavo projektą ir nežino kokį, kur, ką reikės daryti, negi projekto nematė ar kapinių plano su brėžiniais ir GPS taškais planuojamiems darbams jame nebuvo? Kaip čia yra, kad tokiam objektui tvarkyti, jokios viešumos, tik dabar visi sujudo?

Įvertink komentarą: Thumb up 1 Thumb down 3

Atsakyti

Re 2019 kovo 19d., 04:1484.15.188.130

Dar kai ką norėčiau pridurti , – tos kapinės priešais koplyčią turėjo gražius vartus, yra istorinėse nuotraukose užfiksuota. Internete, pasidomėjus tikrai galima rasti. Sovietmečiu jos buvo sunaikintos, kai buvo niokiojomos ir naikinamos kapinės. Tie vartai taip pat buvo istorinis paveldas. Ir tai buvo tikrai vertingos savybės, kurių nebėra. Lygiai tas pats su kapais, tvorom, kapinių tvorelėm, kuriuos nemažai “patvarkė” metalo grobstytojai, nes seniau prie kapinių veikė metalo supirktuvė… bet vis niekaip nesuprantu, iš tikrųjų, ką veikia “Šilutės gražinimo draugija” toje koplyčioje, kurioje įsikūrė? Atrodo, gerai pagalvojus, šios draugijos tikslas yra gražinti ir tvarkyti kapines. Bet nei koplyčia nei kapinės nė kiek neblizga. Pilnos lapų krūvos, išlaužytos tvorelės ne tik nepuošia vaizdo pravažiuojantiems ar einantiems pro šalį, bet ne kaip nuteikė. O tai ir “akmenėlis į šios draugijos daržą”. Klausimas ką kaip tvarkyti. Kapinės turėtų būti tvarkomos, gražinimos ir blizginamos. Galėtų ir gražiai papuošti. Sakysite, kainuoja pinigai. Bet aš prisimenu 2012 m. kai vasarą atvažiavę vokiečiai, davė ir voką pinigų, kai buvo sueiga toje koplyčioje. Davė pinigų toliau ir kiekvienais metais. Dar pasakė, kad tai buvo duoti pinigai ir vartams atstatyti, tvorai įrengti, bet vis nieko. Na, tik stogą ir koplyčios vidų sutvarkė, įstatė langus. Bet toliau -
nieko. Nėra ir nesimato kitų koplyčios ir kapinių sutvarkymo, darbų testinumo. Metai iš metų šios kapinės atrodo kaip piktžaizdė ir neprižiūrimos. Jei ten ta draugija dokumentus pakilnojo, pasvarstė, dabar dar sutvarkymo projektas, kas iš to. Bet realiai kapinių sutvarkymo darbai nevyksta. Kitų seniūnaitijų liuteronų kapinės sutvarkytos ir aptvertos. Bet čia Šilutė, vos ne miesto centras, na, pakraštys bet, vis tiek kapinės yra mieste. Tai dar parodo ir mūsų kultūrinį nebrandumą. Nykstantis paveldas, kurį būtina SAUGOTI. Būtina kviestis restauratorius, kad sutvarkytų, atstatytų kapinių tvoreles, koplyčios fasadą. Ten tikrai yra ką nuveikti įvairių sričių specialistams, kad tos kapinės būtų tvarkingos, jauki ir maloni vieta praeinantiems. Kaip žinia, dabar yra parengtas tų kapinių sutvarkymo projektas. Jau domėjausi, turiu tų kapinių sutvarkymo projekto planą (atspausdintą). Tai takai, vaizdo kameros, suoliukai, šiukšliadėžės, pjaunami ar paliekami medžiai… takas einantis per 4 kapus… kur taip net neturėtų būti. Tai ir savotiškas vandalizmas ir tuo metu parodo kultūrinį nebrandumą. Tai ką daryti? Niekas žmonių neatsiklausė, taip ir paliko? Projektas turi ir privalo būti koreguojamas, kad atitiktų visuomenės interesus. Ir toliau tame dokumente (projekte)- nė žodžio apie kapinių tvarkymą. Tai čia toks sutvarkymas, kapinių vertimas parku? O kur žadėtos tvoros, ar istorinių vartų rekonstrukcija (atstatymas), kuris, kaip istorinis Šilutės paveldas nebeegzistuoja. Siūlyčiau į tą dalyką žiūrėti labai rimtai, kad tai kapinės ir turi jos būti tvarkomos kompleksiškai padarant viso to projekto visumą. Nesakau, kad turėtume visiškai atsisakyti trinkelių. Kai kur jos gali būti naudingos tvarkant aplinką, ties koplyčia tikrai reikėtų gero ir gražaus grindinio. Galima ir takus įrengti, jei tai reikalinga, kaip eina tie seni takai palei kapus. O ar juosti aplink kapines šaligatvį, nesu tikras ar tai reikalinga. Juk nėra, sakysim, trinkelių išklota nei senose miesto ir naujose kapinėse. Todėl vargu ar tai reikalinga, bent jau mano nuomonė, nes kita vertus, jau įrengus pakraščiu takus, tai galima suprasti, kaip kapinių vertimas parku. Bet pradėkim nuo to, kad kapinės nėra ir negali būti parkas…

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 1

Atsakyti

Re-valdynas, 2019 kovo 19d., 09:245.20.107.167

pyrst vandenyn…

Įvertink komentarą: Thumb up 0 Thumb down 0

Atsakyti

Re 2019 kovo 22d., 14:1584.15.190.209

Sutinku A. Petravičių ir matau, kaip iš mašinos traukia pričendolus. Sakau jam, “Laba diena, ponas…”
Jis man – “Dink po velnių!”, ir supykes grasina nuleisti nuo laiptu. Nuo savivaldybės laiptų… jis man pagrasino. Nešasi savo pričendolus. Bandau su juo gražiai, bet kur tau… tarsi kurčias. Stebiu ji sau ir žiūriu tą jo cirką. Dar kai ko paklausiu. Vėl pagrasina. Gal jis ko bijo? Riša savo trispalves juosteles. Tai jo “pričendolai”. Jis pats buvo pasakęs “aš ateisiu su savo pričendolais” praeitą vasarą, liepos mėn. “Kažkas iš taip aukštai pasiskundė”. “Tai be abejo”. “Aš žinau procedūrą”, policininkai stebisi ir sako, kokią procedūrą”? “Kažkas pasiskundė, iš aukštai, jūs surašykit protokolą, paskirkit man valandą, aš ateisiu, reiškia, su savo pričendolais ir viskas bus gerai. Mes susitarsim, ne pirmas kartas!” – koks jo didelis noras derėtis. Sau išpešti naudos. Sau… toliau dar įdomiau – “susitiksim liaudies teisme! Jankaus…” – policininkai žiūrį į Petravičių nustebę ir jam atsako: – ten yra ne liaudies teismas, tai LR teismas. Mes nesivadovaujam liaudies teismu”, – čia visko žinovas Petravičius atsako – “jis taip vadinamas nuo tarybinių laikų”… policininkai vėl žiūri nustebę ir atsako ramiai – “bet jis taip nevadinamas”. Va, kokie A. Petravičiaus “perliukai”, jo posakiai…

Įvertink komentarą: Thumb up 2 Thumb down 2

Atsakyti

Rašyti komentarą